Salesforce.com יוצאת למסע כיבוש. היעד: פיתוח בענן

בסוף השבוע שעבר ננעל ארוע Dreamforce 2010 בסן-פרנסיסקו, אחד משני הכנסים השנתיים שעורכת Salesforce.com, החברה ששולטת כבר 11 שנים על תחום האפליקציות העסקיות במודל SaaS, ובראשן ה-CRM. השנה הכנס עמד בסימן שלל הכרזות שמובילות למסקנה הבלתי נמנעת: מארק בניוף, המנכ”ל של Salesforce, סימן את מיחשוב הענן כיעד לגיטימי לכיבוש. הנה סקירה קצרה של כמה מההכרזות העיקריות (ניתן גם לקרוא כאן רצף דיווחים בנושא)  ונסיון להבין את משמעותן.

Database.com: מסד נתונים כשירות

 

ההכרזה המרכזית ביום המלא הראשון של הכנס היתה על Database.com, שירות חדש למפתחים המאפשר להם להשתמש בתשתית מסד הנתונים בענן שמשמשת את Salesoforce.com – כשירות. השוס הגדול הוא שהשירות יהיה זמין לכל מפתח, בכל שפה, בכל פלטפורמה ובכל מכשיר, דרך קריאות REST ו-SOAP, ולא רק למפתחי Force.com, שהיא פלטפורמת הפיתוח הטבעית (עד כה) של Salesforce.com. כך למשל, מפתחים יכתבו אפליקציות Google AppEngine שיעשו שימוש בשירות, כמו גם אפליקציות לסמארטפונים. השירות נועד לפתור את בעית ה-scalability והביצועים והוא נשען כאמור על אותן היכולות שמריצות את עשרות ומאות אלפי האפליקציות הפועלות כיום מעל גבי סביבות Salesforce.com ו-Force.com.

הרכישה של Heroku: פלטפורמת פיתוח לווב מבוססת Ruby

ההכרזה הגדולה השניה שיצאה מהכנס היא הידיעה על רכישת Heroku, פלטפורמת הרובי הפופולרית שמוקדם יותר השנה כבר גייסה 10 מליון דולר. Salesforce.com הודיעה כי השלימה את רכישת החברה בסכום של $212M. הרוקו משמשת מפתחי רובי כפלטפורמה לאירוח והרצה של היישומים שלהם, ועל פי אתר החברה כיום רצים על הפלטפורמה מעל 100 אלף יישומים. ביחד עם ההכרזה הראשונה, מתקבל תוצר שעשוי לעניין מאוד מפתחי ווב שכותבים ברובי ומעוניינים להישען על הענן על מנת לארח ו”לגדל” את היישום שלהם מבלי להיכנס להשקעות מיותרות בחומרה ובתחזוקת IT משל עצמם.

Chatter Free: כלי ה-Collaboration הארגוני עכשיו בחינם

Salesforce.com השקיעה מאמצים רבים השנה בפלטפורמת ה-collaboration הארגונית שלה שרצה כשכבה נוספת יחד עם ה-CRM ועם Force.com. חלקים ניכרים בגרסאות המז’וריות שיצאו השנה הוקדשו לשיפורים והרחבות של Chatter, אשר מאפשרת למשתמשים לשתף ידע ומידע בארגון בממשק שמזכיר את פייסבוק אבל בהקשר העסקי של מערכת ניהול העסקאות והלקוחות (ה-CRM). למעשה, במופע הפתיחה של מארק בניוף, מנכ”ל החברה, הוא הקדיש דקות רבות לתיאור הדומיננטיות של פייסבוק בחיינו, והשתמש בכך כדי להוביל לשאלה: מדוע שאפליקציות עסקיות לא ייראו ויתנהגו כמו פייסבוק? למי שזוכר, כאשר בניוף השיק את Salesforce.com, הוא השתמש פעמים רבות בשאלה: מדוע שאפליקציות עסקיות לא ייראו ויתנהגו כמו אמאזון, על מנת לייחד ולהחדיר את מוצר ה-Saas CRM המהפכני שלו לשווקים שנשלטו עד אז על ידי Siebel, PeopleSoft ובהמשך גם מיקרוסופט ואורקל. בכל אופן, בכנס Dreamforce, בניוף הכריז על Chatter Free, גרסה מיוחדת אשר מאפשרת לארגונים שמשתמשים ב-Salesforce.com להטמיע את Chatter בקרב כל עובדי החברה ולא רק אלו המשתמשים ב-CRM. המשמעות היא שלכל חברה וארגון אשר משתמשים ב-Salesforce CRM יש מעתה פלטפורמת שיתוף ידע ומידע לכלל הארגון – בחינם. זהו בונוס בעל ערך ומכה קשה לחברות המוכרות פתרונות Enterprise 2.0 כמו Jive.

עוד ועוד עננים

בנוסף להכרזות המשמעותיות שסקרנו, Salesforce.com גם הכריזה על השקתם של כלי פיתוח נוספים שמצטרפים לארסנל כלי הפיתוח מבוססי Force.com שמשמשים מפתחים על מנת לפתח אפליקציות עסקיות. בין הכלים החדשים שהושקו:

AppForce – תאפשר לחברות לבנות אפליקציות עסקיות שיכולות לגדול ללא הגבלה.

SiteForce – פתרון פיתוח אתרים לענן שיכלול גם כלי ניהול תוכן וישמש משתמשים עסקיים ולא רק מפתחים.

VMForce – פתרון המתבסס על ההכרזה המוקדמת יותר השנה אודות שיתוף הפעולה של Salesforce.com עם VMWare, ענקית הוירטואליזציה, ואשר יאפשר למפתחי ג’אווה לארח את האפליקציות שלהם על התשתית של Salesforce.com.

המשמעות: מארק בניוף סימן את תחום הפיתוח לענן כיעד ההשתלטות המרכזי שלו

אז מה יש לנו כאן? שלל כלי פיתוח חדשים למפתחי אפליקציות עסקיות. רכישה של פלטפורמה מצליחה שמשמשת עשרות אלפי מפתחים הכותבים יישומים באחת השפות הפופולריות המשמשות להרצת יישומי ווב. השקה של שירות database-as-a-service מעניין מאוד שעשוי להקל משמעותית על מפתחי ווב בבואם להתמודד עם סוגיות של scaling וביצועים. מהלך אגרסיבי בתחום ה-enterprise 2.0. לא קשה לנחש שהאסטרטגיה העומדת מאחורי המהלכים הללו היא לפתוח כמה שיותר חזיתות במטרה לפתות מפתחי אפליקציות להשתמש בתשתיות של Salesforce.com, כדי להגיע בשלב מאוחר יותר למעמד של utility אמיתי. במלים אחרות, מארק בניוף רוצה להפוך את Salesforce.com למקבילה של חברת החשמל בעולם מחשוב הענן, רק שבמקום זרם חשמלי, יעברו בתשתית הזאת זרמים של מידע עסקי חיוני. זהו חזון מרשים ללא ספק, שמהווה המשך והרחבה של המהלך שבניוף החל בו בשנים האחרונות לניתוק החברה שלו מהמיצוב שלה כחברת CRM ותו לא.

פוסט זה התפרסם גם בניוזגיק.