מחשבות על חזון ה-CRM המלאה-מראש

תארו לעצמכם שאתם רוכשים מערכת CRM לעסק או לארגון שלכם. רק שהפעם, במקום לקבל כלי קיבול ריק לתוכו אתם צריכים כעת ל’שפוך’ כמות גדולה של מידע ונתונים, על הלקוחות שלכם, השיוך הארגוני שלהם, שרשרת הדיווח שלהם, ומאפייני העסק שלהם, כל המידע הזה מגיע יחד עם ה-CRM. הכל כבר בפנים. נשמע כמו מדע בדיוני? לא ממש, לפחות לפי הטור הזה שהתפרסם בבלוג הטכנולוגי טק-קראנץ’ על ידי ג’ו בישק מ-Entelo.

full box
קופסה מלאה (אף אוגר לא נפגע במהלך הצילומים)

ספקנים? אני יותר. איך כתב אחד המגיבים שם: “הרבה אוויר חם”. מחבר המאמר, שהוא המנכ”ל של חברת סטארט-אפ הפועלת בתחום גיוס העובדים ומתיימרת ליצור טכנולוגיה שמתבססת על קשרים ברשתות חברתיות על מנת לאפשר ‘גיוס פרואקטיבי’ של עובדים, מנסה לקדם טיעון (מבלי להסביר את הדברים מפורשות, מה שגורם למאמר להיקרא יותר כמהלך יחצ”ני ופחות כ-thought leadership של ממש) לפיו ה-social web ועושר המידע שנאסף בה על מי שבסופו של דבר יהיו הלידים שלכם ב-CRM הם שמאפשרים את המהלך הזה.

אלא שאם מנקים מהמאמר את ניחוחות ההייפ המלאכותי שהוא מנסה לייצר, יש כאן כמה רעיונות בסיסיים די תקפים. הרעיון המרכזי, אם אני מבין נכון משבבי המידע שהמחבר מספק, אמור לעבוד כך: נניח שיש לי עסק בינלאומי לממכר בלונים מלאים באוויר חם. אני רוכש רשיונות למערכת CRM ובשעת הקמתה מאפיין את העסק שלי ואת הלקוחות ה’טבעיים’ שלו. למשל, אני מגדיר אותם כעוסקים זעירים בתחום הליצנות או כעסקים קטנים בתחום פעילויות הבידור לגיל הרך. מאותו הרגע, שוב, אם אני מבין נכון, הרעיון הוא שהרשת עובדת באופן פרואקטיבי ומכניסה כ’לידים’ כל מי שמאותרים על ידה ברחבי הווב ומאגריה השונים (פייסבוק, לינקדאין וכו’) כמי שעונים על הפרופיל שהגדרתי. התוצאה, כפי שמתאר המאמר, היא זו:

 A full-box CRM comes pre-filled with “customers” (e.g., sales leads) and this is a big deal. Now the workflow of your team is spent on searching your existing system for the right people rather than going “outside the box” to find those people. And because all of the data is contained internally the massive amount of wasted productivity on data entry goes away.

הבעיה עם הסיפור, מעבר לכך שלא ברור בכלל איך כל העסק הזה אמור לעבוד (לא כל שכן עבור שווקים שאינם צפון אמריקה) היא שאין כאן למעשה חידוש של ממש. ה-social web כבר כאן, הטכנולוגיה לחצוב את מכרותיה למטרות עסקיות כבר קיימת, ויש כבר לא מעט שירותים וסטארט-אפים שמממשים אותה. אתם יכולים למשל להשתמש בשירות איסוף הלידים של Mintigo, שיודע לנתח את פרופיל הלקוחות ה’קלאסיים’ של העסק שלכם ואז להזין את תוצרי האנליזה למנוע חכם שיילך לרשת ויחזיר לכם לידים שתואמים את הפרופיל, וימלאו עבורכם את ה-Salesforce CRM שלכם. או שאתם יכולים לרכוש רשיון של data.com, שמובנית בתוך ה-Salesforce שלכם, לחתוך את מסד הנתונים הענק שלה איך שבא לכם, ולהזין את התוצאות חזרה ל-CRM ללא קושי. לחילופין, כפתרון מעט שונה, אתם יכולים לפנות ל-LeadSpace, גם היא from Israel, והטכנולוגיה שלה תאפשר לכם להעשיר את המידע על הלידים הקיימים שלכם ב-Salesforce בנתונים בעלי משמעות עסקית לאנשי המכירות שלכם.

בכל אופן, אם אתם שומעים על מערכת CRM מלאה מראש בלידים שאפשר כבר להשתמש בה היום, נשמח לשמוע :)

התמונה באדיבות janetmck בפליקר.